Top 100 Top 100 Papers

Top 100 Papers

Top 10 Landmark Papers in Geochemistry, Basin Modeling, and Petroleum Systems
Barry Katz (Chair)

Sub-committee: Joe Curiale, Andy Bishop, Wally Dow, Dan Jarvie, Ken Peters

Read more...

Top 10 Landmark Papers in Paleontology "Tools"
John Armentrout (Chair)

Sub-committee: Donna Anderson, James Coleman, Bob Dalrymple, Numo Pimentel, Jeff Faber, Gideon Giwa, Gary Hampton, Chris Heine, Maria Lorente, Kay Pitts, Bob Shoup, John Snedden, Mike Sweet

Read more...

Top 10 Landmark-Contribution Papers in Petroleum Structural Geology
Jim Lowell and Rick Groshong (Co-Chairs)

Sub-committee: Clare Bond, Eric Erslev

Read more...

Top 10 Landmark Papers in Petrophysics and Formation Evaluation
Stephen Prensky (Chair)

Sub-committee: Richard Bateman, Bob Cluff, John Doveton, Darwin Ellis, Mauro Gonfalini, Terry Hagiwara, David Kennedy, Pat Lasswell, Brian Moss, Don Oliver, Philippe Theys, E.C.Thomas, Paul Worthington

Read more...

Top 10 Landmark Papers in Salt Tectonics
Mark Rowan (Chair)

Sub-committee: Peter Cobbold, Bruno Vendeville, Ian Davison, Carl Fiduk, Mike Hudec, Webster Mohriak, Frank Peel, Simon Stewart

Read more...

Top 10 Landmark Papers in Siliciclastic Petrology and Diagenesis
Joann E. Welton (Chair)

Sub-committee: Joanna Adjukiewicz, David Awwiller, Gemma Barrie, Jim Boles, Linda Bonnell, Steve Franks, Marsha French, Sabrina Innocenti, Suzanne Kairo, Robert Klimentidis, Robert Lander, Richard Larese, Mauro Lo Cascio, Kitty Milliken, Rosario Sheerhorn, Lori Summa, Grain Yip

Read more...

Top 10 Landmark Papers in Siliciclastic Sedimentology
John Armentrout (Chair)

Sub-committee: Donna Anderson, James Coleman, Bob Dalrymple, Jeff Faber, Gary Hampton, Gideon Giwa, Chris Heine, Maria Lorente, Kay Pitts, Numo Pimentel, Bob Shoup, John Snedden, Mike Sweet

Read more...

Top 10 Landmark Papers in Unconventional Tight Gas, Shale Gas and Tight Oil
Hank DeWitt (Chair)

Sub-committee: Harold Davis, Wayne Camp, Quinn Passey, Bob Milici, Gary Citron, and Kent Newsham.

Read more...

Top 10 Landmark Papers in Well Logging
Stephen Prensky (Chair)

Sub-committee: Richard Bateman, Bob Cluff, John Doveton, Darwin Ellis, Mauro Gonfalini, Terry Hagiwara, David Kennedy, Pat Lasswell, Brian Moss, Don Oliver, Philippe Theys, E.C.Thomas, Paul Worthington

Read more...

Quick Links